Read

Search

Communities

Bookmarks

به ناستر خوش آمدید

به ناستر خوش آمدید

چند گام برای ورود به ناستر
nostr
0
0
0
0
0
7f5c2b4e48a0e9feca63a46b13cdb82489f4020398d60a2070a968caa818d75d
7f5c2b...18d75d

Aug 5

ترجمه تهیه شده توسط


این راهنما به زبان های زیر در دسترس می باشد:

 • English:
 • French: thanks to
 • Chinese: thanks to
 • Swedish: thanks to
 • Spanish: thanks to
 • Dutch: thanks to
 • Arabic: thanks to
 • German: thanks to
 • Japanese: by
 • Russian: by

سلام، دوست ناستریچ من!

ناستر یک پدیده جدید است و چند گام برای آسان تر کردن ورود به آن و غنی تر کردن تجربه آن هست.

👋 خوش آمدید

از آنجا که دارید این متن را می خوانید پس احتمالا پیش از این با بارگیری یک اپ موبایل (مثلا داموس، اماتیست یا پلبستر) یا باز کردن یک کلاینت وب ناستر (مثلا اسنورت سوشال، ناسترگرام یا آیریس) به آن پیوسته اید. مهم است که تازه واردین گام های پیشنهادی اپ مورد نظر را پیروی کنند - مراحل آغازین تمام اطلاعات پایه را ارائه می کنند، لازم تنظیمات خاصی انجام دهید مگر آنکه تمایل داشته باشید. اگر به این یادداشت برخورده اید و هنوز "حساب کاربری" ناستر ندارید، میتوانید از این راهنمای گام به گام تهیه شده توسط پیروی کنید.


🤙 خوش بگذره

ناستر ساخته شده تا مردم بتوانند وصل شوند، شنیده شوند، و خوش بگذرانند. هدف کلی همین است (مسلما کاربردهای جدی زیادی از جمله ابزار آزادی بیان برای مبارزان راه آزادی و افشاگران هم وجود دارد اما این بخش درخور یک مقاله جدا است)، پس اگر احساس می کنید چیزی مشکل است به هریک از ناستریچ های با سابقه مراجعه کنید و ماخوشحال می شویم که کمک کنیم. تعامل با ناستر اصلا سخت نیست، ولی در مقایسه با پلتفرم های سنتی کمی پیچیدگی دارد، پس پرسیدن سؤال کاملا طبیعی است (و توصیه می شود).

لیست غیررسمی از سفیران ناستر که با کمال میل کمک می کنند تا در ناستر جا بیفتید:

به همه ناستریچ های این لیست نشان سفیر ناستر داده شده تا یافتن و دنبال کردن آنان آسان تر باشد


⚡️ روشن کردن زپ

زپ یکی از تفاوت هایی است که ممکن است پس از پیوستن به ناستر متوجه آن شده باشید. زپ به کاربران امکان می دهد تا با ارسال ارزش بی درنگ، از تولید محتوی مفید و جالب حمایت کنند. این امکان از طریق بیتکوین و شبکه لایتنینگ فراهم شده است. این پروتکل های پرداخت به شما امکان می دهند که به‌طور آنی مقداری ساتوشی (کوچکترین واحد شبکه بیتکوین) بفرستید، درست به راحتی لایک کردن پست کسی در پلتفرم های سنتی رسانه اجتماعی. ما به این مدل می گوییم ارزش-برای-ارزش و می توانید درباره این مدل عالی کسب درامد اینجا بیشتر بخوانید: https://dergigi.com/value/

این یادداشت tr:npub18ams6ewn5aj2n3wt2qawzglx9mr4nzksxhvrdc4gzrecw7n5tvjqctp424 که زپ را به خوبی معرفی کرده است را نیز ببینید.

بهتر است زپ را فعال کنید حتی اگر خود را تولید کننده محتوی به شمار نمی آورید - مردم احتمالا برخی یادداشت های شما را ارزشمند خواهند یافت و می خواهند مقداری ساتوشی به شما بفرستند. آسان ترین راه دریافت ارزش در ناستر فقط در چند مرحله است:

 1. کیف پول ساتوشی را بارگیری کنید - احتمالا برای کسانی که در بیتکوین و لایتنینگ تازه‌کار هستند بهترین انتخاب مناسب دستگاه موبایل است. توجه کنید که کیف پول های بسیاری وجود دارند و می توانید از هر کدام که می پسندید استفاده کنید. ضمنا، فراموش نکنید که برگردید و از کیف پول خود بکاپ بگیرید.
 2. "دریافت" را بزنید
 3. روی آدرس لایتنینگی (رشته ای که شبیه آدرس ایمیل است) که در صفحه می بینید بزنید تا در کلیپبورد کپی شود. wos2
 4. آدرس کپی شده را در جای مربوطه در کلاینت ناستر وارد کنید. (همان جایی که می گوید "آدرس لایتنینگ بیتکوین"، "آدرسLN" یا عباراتی مشابه این). چسباندن

📫 یک آدرس ناستر بگیرید

آدرس ناستر، که اغلب به آن "شناسه " می گویند، شبیه آدرس ایمیل است:

🔍 کمک می کند حساب کاربریتان به راحتی شناخته و به اشتراک گذاشته شود
✔️ به عنوان تایید کاربر انسانی عمل می کند


مثالی از آدرس ناستر: Tony@nostr.21ideas.org nip-05 _ این برای به یاد سپاری و سپس وارد کردن در اپ ناستر جهت یافتن کاربر مورد نظر آسانتر است._


برای دریافت آدرس ناستر می توانید از خدمات پولی مثل ناسترچک (ارائه شده توسط ) یا خدمات رایگان مانند ناسترپلبز ارائه شده توسط () استفاده کنید. هر دو مزایای خود را دارند و انتخاب هریک به تصمیم شما بستگی دارد. راه دیگر دریافت آدرس ناستر استفاده از افزونه مرورگر است. در این باره اینجا بیشتر یاد بگیرید.


🙇‍♀️ یادگیری مقدمات

در پشت صحنه، ناستر با پلتفرم های اجتماعی سنتی بسیار متفاوت است، بنابر این درک مقدماتی از اینکه ناستر چگونه کار می کند برای تازه واردان مفید است. اشتباه نکنید، من نمی گویم باید یک زبان برنامه نویسی یا جزئیات فنی پروتکل را یاد بگیرید. منظور من این است که داشتن دید کلی تر و درک تفاوت بین ناستر با توییتر/مدیوم/ریدیت بسیار کمک خواهد کرد. برای مثال، هیچ گذرواژه و ورود به حسابی وجود ندارد، به جای آن شما کلیدهای خصوصی عمومی دارید. من وارد جزئیات نمی شوم زیرا منابع مفصلی برای درک کامل ناستر وجود دارند. تمام منابع قابل توجه در این صفحه راه‌اندازی توسط با 💜 به دقت گردآوری شده اند.

bevstr اطلاعاتی که در منابع یاد شده موجود است به امن نگه داشتن کلیدها یا به عبارتی حساب کاربری تان هم کمک می کنند، پس مهم است که نگاهی به آن ها بیندازید.


🤝 اتصال

امکان اتصال به افراد بااستعداد[^3] ناستر را خاص کرده است. اینجا همه می توانند شنیده شوند و نمی توان کسی را اخراج کرد. چند راه ساده برای یافتن افراد جالب در ناستر وجود دارد:

 • برای یافتن کسانی که در توییتر دنبال می کنید:https://www.nostr.directory/ ابزاری عالی است.
 • برای دنبال کردن افرادی که معتمدین شما دنبال می کنند: نمایه کسی را که با او علایق مشترک دارید ببینید، و لیست کسانی را که او دنبال می کند بررسی کرده و با آن ها ارتباط بگیرید.

gigi

 • خبرنامه عمومی را ببینید: تمام کلاینت های ناستر (اپ ناستر به بیان دیگر) سربرگی دارند که خبرنامه عمومی یا همگانی را نمایش می دهد، که تمام یادداشت ها را از همه کاربران ناستر نشان می دهند. یا اینکه کسانی را به نظرتان جالب می آیند دنبال کنید (البته باید شکیبا باشید زیرا ممکن است به مقداری مطالب اسپم بربخورید).

همگانی

 • از #هشتگ استفاده کنید: هشتگ ها روشی عالی برای تمرکز روی مطالب مورد علاقه هستند. به سادگی روی یک #هشتگ بزنید و یادداشت های بیشتری در ارتباط با موضوع خواهید دید. و نیز می توانید هشتگ ها را در اپی که استفاده می کنید جستجو کنید. فراموش نکنید هنگام نوشتن یادداشت از هشتگ استفاده کنید تا احتمال دیده شدن آن را بیشتر کنید.

https://nostr.build/i/0df18c4a9b38f1d9dcb49a5df3e552963156927632458390a9393d6fee286631.jpg تصویری از داشبورد https://nostrgraph.net/ ساخت


🗺️ کاوش

پنج گامی که برشمرده شد شروع عالی برای بهبود تجربه شما در ناستر است، اما هنوز امکانات بیشتری برای یافتن و لذت بردن هست! ناستر صرفا جایگزین توییتر نیست، بلکه امکانات آن نامحدود است.

nostr-apps

نگاهی به چند پروژه جالب و مفید ناستر بیاندازید:


📻 رله ها

پس از آشنایی با ناستر حتما به راهنمایی که درباره رله های ناستر نوشته ام سربزنید: https://lnshort.it/nostr-relays. البته این موضوعی نیست که در ابتدای راه فکر شما را مشغول کند، ولی برای مطالعات بعدی مهم است.


📱 ناستر در موبایل

تجربه خوشایند ناستر در دستگاه موبایل نیز ممکن است. این راهنما کمک می کند بدون هیچ مشکلی به اپلیکیشن های ناستر در گوشی هوشمند خود وارد شوید، یادداشت ارسال کنید، زپ بزنید، و غیره: https://lnshort.it/nostr-mobile


ممنون که خواندید و شما را در سرزمین ناستر می بینم.


𐡷